[הבלוג] שתולה בפריים טיים של התודעה הכוזבת

“שתולה” של צביקה יחזקאלי בערוץ 13 היא סדרה שמגלמת את היכולת הבלתי נדלית של אמצעי תקשורת מרכזי לעצב תודעה כוזבת. למרות כל מופעי הפירוטכניקה הג’יימס בונדיים המציגים, כמיטב הז’אנר היחזקאלי, את “המרגלת” החודרת ללב המאפליה אין בה ממש חשיבות חדשותית, דוקומנטרית או עובדתית. אפשר שהחמאס תומך בארגון סולידאריות בינלאומי שנוקט בגישות של פעולה ישירה לטובת הפלסטינים הכבושים? ברור שאפשר. יתכן שבין חבריו יש גם אנטישמיים? בוודאי. סו וואט? רציתם להחזיק את השטחים, על כל המשתמע מכך, וחשבתם שהם ותומכיהם יישבו וישירו את התקווה?
מה שכן, הסדרה מציגה מנות גדושות של פופוליזם זול, גניבת דעת ועיצוב תודעה מסולפת. ובעיקר היא ביזיון עיתונאי. המרגלת הושתלה על ידי “עד כאן”, גוף ימני מתנחלי, שנתמך ע”י ועד מתיישבי השומרון, שכל האג’נדה שלו מסתכמת ברדיפה של ארגוני זכויות אדם ישראליים וגופים בינלאומיים שמתנגדים לכיבוש. הסדרה מבוססת על “תחקיר” יד שנייה שניזום בידי ארגון בזוי, שבית המשפט וגם משטרת ישראל כבר הצביעו על שיטות זיופים ובידוי ראיות שבהן הוא נוקט. זה הארגון שרדף גם את פעיל השלום עזרא נאווי עד מותו הטראגי (ובדרך הצליח גם להכניס קצת זבל עיתונאי לעובדה של אילנה דיין) וכך עשה גם לפעילי שמאל אחרים. די לגלל קצת אחורה במרשתת כדי לאמוד את גודל החרפה.
מפעילה של השתולה הוא מייסד “עד כאן”, גלעד אך. הסדרה מאדירה אותו, אבל יחזקאלי לא מציין כי בשנה שעברה שניהם הקימו במשותף עמותה בשם “עוצרים את הג’יהאד העולמי”, שמטרותיה המוצהרות הן “ניטור העברת כספי טרור שמיועדים לפגוע במדינת ישראל וחשיפת מקורות המימון בתקשורת”.
בתחקיר על שתולה אחרת שהתחזתה לעיתונאית – יחזקאלי וערוץ 13 כבר ננזפו בבית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות מכיוון שפעלו בניגוד עניינים וללא גילוי נאות. הגילוי הנאות ההכרחי נעדר גם הפעם.
הסדרה מנסה לעשות זובור לארגוני זכויות האדם הפועלים בשטחים ולמסגר את הסיפור של השתולה כחלק מההוויה של ארגוני החברה האזרחית בישראל. אבל מה לעשות, השתולה הוא סיפור על ארגון סולדאריות אקטיביסטי בינלאומי אחד, ובינו לבין ארגוני זכויות האדם בישראל, שאת מרביתם אני מכיר היטב, אין כלום.
בכך קולעים יחזקאלי וערוץ 13 היטב לרוח הזמן בישראל; ביקורת על הכיבוש היא מגונה, ישראל הרשמית סוגרת ארגוני זכויות אדם פלסטינים בטיעונים שאף אחד בעולם לא מקבל (כולל הסי.אי.אי האמריקאי), ארגוני החברה האזרחית בישראל הביקורתיים לכיבוש מותקפים ובשטחים פורחים ארגוני מתנחלים שכל מטרתם לרדוף אותם, כאילו למדינת ישראל אין כלים משלה לעשות את זה בעצמה.
וראו כמה פרסומות היו באמצע. אין ספק, מבחינה כלכלית הסדרה הזו מספקת את הסחורה.
קישור לפרק א’ של “שתולה” ולפאנל בהשתתפותי בסיומו:

תגובה אחת

  1. אמנון סלע

    עיון קפדני בעיתונות עצמאית: ‘הארץ’ NYT, TNR, The Gurdian, הוא סגולה נגד שטיפת מוח מבית היוצר של הליכוד, ‘עוצמה יהודית’ והמפלגה הרפובליקנית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *