[הבלוג] הותר לפרסום: אליזבט צורקוב שבויה בעיראק

אליזבט צורקוב שבויה בעיראק לאחר שנחטפה בידי גדודי חיזבאללה בבגדד. צורקוב, אורחת הפרק לישון עם האויב: אליזבט צורקוב חוזרת מסוריה ועיראק ויש לה מה לספר שלא תשמעו מצביקה יחזקאלי וגם לא מאיתי אנג’ל, שהופיע ב”פרות קדושות”, נעדרת כבר ארבעה חודשים מאז ביקורה האחרון בבגדד.

פרק 60 בתכנית עסק בהרחבה במסעותיה של צורקוב הישראלית במזה”ת הערבי ובהבחנותיה החדות על ההתפתחויות בחברות הערביות לאחר האביב הערבי. למרבה האבסורד, צורקוב שהציגה נקודת מבט לא אוריינטליסטית של המזרח הפכה קורבן בעצמה על רקע זהותה הלא ערבית.

בראיון שערכתי איתה סיפרה על השינוי הדרמטי שעברה בחייה ובתפיסותיה כלפי השכנים הערבים. בהיותה בת תשע, אליזבט השתתפה יחד עם שאר ילדי ההתנחלות בה התגוררה בהפגנה המפורסמת בכיכר ציון נגד הסכמי אוסלו. חודש מאוחר יותר, כשיצחק רבין נרצח, רקדה עם הילדים והמורים בבית הספר המקומי ריקודי הורה, בפרץ של שמחה. רק שנים אחר כך עברה שינוי דרמטי בתפיסותיה והחלה להתעניין בערבים.

בשנים האחרונות מבצעת צורקוב את מחקר השדה הגדול שלה בארצות הערביות השכנות, ששוסעו ממלחמות אזרחים, מהפכות ורצח עם. היא חוקרת ישראלית, שמסתכלת על האויב בסקרנות ובאמפתיה, ולא רק דרך הכוונות והפריזמה הביטחונית, הדרך המקובלת על ידי חוקרים ואנשי תקשורת משלנו כשמדובר “בצד השני”. כך, היא גם יכולה להביט בקנאה מסוימת בתהליכים חברתיים המתרחשים במדינות הערביות השסועות ההן ואשר אצלנו, דמוקרטיה שסועה ומפולגת, עוד לא התחילו לעסוק בכך.

זה היה ראיון מקיף ומרתק עם המתנחלת לשעבר, שחצתה את הקווים, למדה ערבית, ובחרה להסתקרן מהאויב, שעכשיו היא שבויה בתוכו.

אני מאחל לאליזבט שתשוב במהרה לחיק משפחתה.

להאזנה/קריאת הריאיון:

לישון עם האויב: אליזבט צורקוב חוזרת מסוריה ועיראק ויש לה מה לספר שלא תשמעו מצביקה יחזקאלי וגם לא מאיתי אנג’ל

הריאיון עם אליזבט צורקוב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *